Trailer Cesta jako žádná ze sta
 70 min. 

ANOTACE
Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, dlouholetí kamarádi z Plas u Plzně, si stanovili velký cíl - zopakovat euroasijskou cestu legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1959 - 1964 a najít minimálně 100 míst, která stejným způsobem jako ZH znovu zdokumentují. Svou životní výpravu uskutečnili na počest 100. narozenin Miroslava Zikmunda a založili přitom projekt Zikmund100. Cestopisný dokumentární film zblízka sleduje Lukáše a Tomáše v časových rozestupech a na různých místech světa během téměř roční výpravy, jejíž směr určily fotografie staré 60 let. Skládá se z autentických momentů a škály náhodných situací a setkání. Skrze upřímnou spontánnost a humor jim vlastní nahlížíme nejen do procesu hledání a nacházení, ale i do jejich každodenní rutiny, radostí, těžkých chvil a velmi osobních momentů. Na místech, jako jsou odlehlé vesnice na Sumatře, surová pohoří na Kamčatce nebo posvátná pohřebiště v Indii, provází mladé cestovatele nejen místní průvodci jako například král kanibalů, ale také průvodci němí, jako je řeka Ganga, se kterou plyne vyprávění o životě Indů. Skrze škálu barvitých míst sledujeme, jak se svět změnil po 60tu letech.

K FILMU A NATÁČENÍ
Film je celovečerním dokumentárním debutem režisérky Viktorie Lörinczové a svojí premiérou slavnostně otevřel filmový festival Finále Plzeň 2019. Byl také součástí oficiálního programu Mezinárodního festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, získal ocenění v kategorii Cestopisný film na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů, cenu za Cestopisný film na festivalu Go Kamera. „Záměrem bylo nahlédnout bez příkras do životní cesty dvou cestovatelů, obyčejných, neobyčejných kluků z malého města, kteří si vzali do rukou velké téma Zikmunda a Hanzelky. Nakonec se nám podařilo s kamerou zaznamenat nejzásadnější okamžiky, které během cesty kluci ve spojení se Z+H zažili.“ říká Viktorie Lörinczová.
Filmový štáb, ve skromném složení kameraman/ni, režisérka, strávili s Lukášem a Tomášem v dané zemi při každé výpravě minimálně týden až 16dní a stali se součástí jejich cestovního režimu. Přemisťovali se téměř každý den. „Celý proces vzniku filmu byl velmi intenzivní. Vždy jsme odjeli pouze s vybranou technikou, abychom byli snadněji mobilní a mohli se přizpůsobit tempu kluků. Spali přeci jen téměř každý den na jiném místě po dobu devíti měsíců. Největší výzvou se nám asi nakonec staly reakce unaveného těla na tropická podnebí a jídlo. Celkově po dokončení filmu říkám Punk is not dead:)“ dodává režisérka filmu Viktorie Lörinczová.

TÝM
Za kamerou filmu stojí Šimon Havel, Vojtěch Nedvěd a Jakub Vlachynský, o střih se postaraly Simona Donovalová, Viktorie Lörinczová a Tereza Šimerová. Dramaturgyní byla Hana Gomoláková, konzultace poskytli Adam Brothánek, Jaroslav Kratochvíl, a Ilona Malá. Producentem filmu je Jaroslav Bláha se společností Love trouble s.r.o., koproducenti filmu jsou Tomáš Vaňourek, Bodhi.style a Czova. 

ZIKMUND 100
Zikmund100 se tak stal komplexním projektem, který zahrnuje úspěšnou výstavu sta retrospektivních fotografií, originálních artefaktů z cest HZ, výstavu autentických fotografií Lukáše Sochy, cestopisnou knihu Zikmund100, kterou vydalo nakl. Albatros, publikaci zahrnující retrospektivní fotografie s popisem, přednášky pro veřejnost i pro školy, autorská čtení a film Cesta jako žádná ze sta. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek projeli na své životní cestě za 262 dnů, 130 000 km, 32 zemí Euroasijského kontinentu, přivezli celkem 195 restrospektivních fotografií, spali ve 134 hotelech, 64 lety proletěli 22 časových pásem. 
www.cestovatelska.show  / www.cestajakozadnazesta.cz / info@bodhi.style
Back to Top